Features
48 volt 15ah lifepo4 battery pack for electric scooter Fire fighting safety device
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
More light-weight & Clean energy
3X faster charging time
Parameters
48 volt 15ah lifepo4 battery pack for electric scooter Fire fighting safety device | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP48V15M |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 48V |
| Rated Capacity | 15Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 720Wh |
| Cycle Life@0.2C | >3500 Cycles |
| Self-Discharge/Monthly | < 2% |
| Design Life | >10 Years |
| Guaranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 54.75V |
| Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charge Current@0.2C | 3A |
Max Charge Current@1C | 15A |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current@1C | 15A |
| Pulse Discharing Current@3C | 45A(<3s) |
| End of Voltage | 30.0V |
| Structure | |
| Enclosure Protection Level | IP65 |
| Enclosure Type | Metal/ABS |
| Dimenison(L*W*H*TH) | Adjustalbe |
AC&DC Plugs:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 48V 15Ah:

Why Choose MANLY Battery?
With a variety of business as the characteristics, the principle of small profits for more sales
More than 12 years of experience in producing lithium battery
Strict aging test: aging test process "charge-discharge-charge", 100% fully inspected and qualified for shipment
CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified
Customized design is available, OEM/ODM are welcome
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Hot Tags: battery pack for electric scooter, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












