Features
30ah lifepo4 battery pack battery operated golf carts
3,500 + cycles of charge and discharge
High energy performance
Factory supplied at 30% charge for safety compliance.
Parameters
30ah lifepo4 battery pack battery operated golf carts | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP48V30M |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 48V |
| Rated Capacity | 30Ah |
| Stored Energy (Watt-Hours) | 1440Wh |
| Cycle Life@0.2C | >3500 times |
| Self-Discharge/Monthly | < 2% |
| Design Life | >10 Years |
| Guaranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 54.75V |
| Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charge Current@0.2C | 6A |
Max Charge Current@1C | 30A |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current@1C | 30A |
| Pulse Discharing Current@3C | 90A(<3s) |
| End of Voltage | 30.0V |
| Structure | |
| Enclosure Protection Level | IP65 |
| Enclosure Type | Black Metal |
| Dimenison(L*W*H*TH) | Customzied |
AC&DC Plugs:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 48V 30Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Professional Technical Support: We have 12+ years of production experience , rich in technical skills.
Quality tracing system: Comprehensive and perfect tracing system, providing accurate data for after-sales service
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
Perfect system certification: Each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Hot Tags: battery operated golf carts, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












