Features
Deep Cycle 25Ah 48 Volt Lithium Phosphate Battery
High performance sealed cell
Maintenance-free
High-output energy
Long service life up to 10+ years
Safety and Eco-friendly
Direct replacement of lead-acid batteries
Robust design in an insulated and waterproof casing (IP65)
Parameters
| Item | Deep Cycle 25Ah 48 Volt Lithium Phosphate Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP4825 |
| Nominal Capacity | 25Ah |
| Nominal Voltage | 48V (Actual voltage is 51.2V) |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 40V |
| MAX. Charging Voltage | 58.4V |
| Max. Charging Current | 15A |
| Standard Discharging Current | 5A |
| Max Continuous Current | 25A |
| Max Pulse Current | 50A(≤ 3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; |
| Discharging:-20 ~ +60℃ | |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of 48 Volt Lithium Phosphate Battery
Perfect for caravans, medical equipment, caravans, solar systems, boats, golf carts, outdoor camping cars, fishfinder, car refrigerators, gardening tools, and other deep cycle applications which work with the Lead Acid batteries.

Lithium iron Battery Advantages
1. Lightweight than the same size/capacity, compact design portable
2. Multi-level BMS protection, super safety design
3. High energy density Lithium iron cells
4. Stand very high-temperature performance
5. Can stand deep discharge till 100% DOD
6. Much safer than any other lithium ion technology
Why Choose MANLY Battery?
1. Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world
2. All aspects of technology are very mature
3. We are the originator, the price will be more affordable
4. Well aware of the technical problems of lithium iron batteries
5. MANLY battery factory



6. Customers feedbacks

FAQ
Q: What kind of batteries does your company make and can you customize lithium batteries on request?
A: Our products include our own lithium battery cells (including Li-ion and LiFePO4), as well as battery packs assembled from the corresponding cells, with voltages in the range of 3.2V-72V and capacities up to 300Ah, which can be customized according to customers' specific needs.
Q: Can I have a 48 Volt Lithium Phosphate Battery sample order for testing?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Hot Tags: 48 volt lithium phosphate battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












