Features
576Wh 48V 12Ah lifepo4 lithium Polymer battery used in cars
Great for off grid systems, marine, golf carts, RVs, UPS systems, solar energy storage
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Parameters
576Wh 48V 12Ah lifepo4 lithium Polymer battery used in cars | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP48V12M |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 48V |
| Rated Capacity | 12Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 576Wh |
| Cycle Life@0.2C | Up to 3500 Cycles |
| Self-Discharge/Monthly | < 2% |
| Design Life | >10 Years |
| Guaranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 54.75V |
| Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 2.4A |
Max Charge Current | 12A |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 12A |
| Pulse Discharing Current | 24A(<3s) |
| End of Voltage | 30.0V |
| Structure | |
| Enclosure Protection | IP65 |
| Enclosure Type | Metal/ABS |
| Dimenison(L*W*H*TH) | Adjustalbe |
AC&DC Plugs:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 48V 12Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Professional lithium battery manufacturer with leading technology
There are 5 times inspections for each finished battery before the package
We are a manufacturer with 3 production bases, NOT a trading company
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc
Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: What is the delivery time if we place an order?
A: It depends on order quantities. Usually, we can deliver goods within 3 -5 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Hot Tags: battery used in cars, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












