Features
48V 50AH lithium home battery
1. Maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage.
2. Large capability and long life for all high power output applications.
3. Low self-discharge and good discharge performance at low temperature.
4. Extremely safe, no explosion, no fire under collision.
Parameters
| Battery item | 48V50AH lithium home battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Charge Current | ≤20A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C; Discharging:-20~60°C |
| Communication Port | RS232, RS485 |
| Temperature protection | 65℃±5℃ |
| BMS | YES |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. MOQ is lower, please feel free to contact our sales if you need.
2. Provide you with “customized products” along with the best factory price.
3. Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
4. Delivery Time: 10~25 days after receiving the deposits.
5. All MANLY deep cycle batteries are customized based on the different applications.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: How would the goods be shipped
A1: We ship via DHL, UPS, FedEx, and by Sea/Air normally.
Q2: You are a factory or a trading company?
A2: Manufacturer
Q3: Does the battery have BMS protection?
A3: Each battery pack is equipped with in-built BMS, and the BMS function can be added according to your detailed requirements.
Q4: What are your terms of delivery?
A4: Almost all terms we accept such as the EXW, FOB, CFR, CIF, DDU. DDP, and etc.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium home battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













