Features
48v 50ah battery backup system
1. Can be connected in series and parallel for large applications
2. Standard voltage, high storage capacity
3. Good storage performance, stable discharge
4. High battery energy density
5. Drop-proof test, thicker shell wrapping
6. Battery sealing performance-tested several times
Parameters
| Battery item | 48v 50ah battery backup system |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | 43.2V |
| Continuous Discharge Current | 0.2C(Standard) |
| Discharge Peak Current | 0.5C(Standard) |
| Charge Current | 1C(Max, 25℃) |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C; Discharging:-20~60°C |
| Parallel communication | RS485/Other |
| Weight | By actual situation |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Cell Sorting: Using A grade battery cells, cell testing and reasonable sorting keep the initial state of cells consistent
2. BMS: Innovative battery system (BMS), fault prediction and health management improve inconsistencies that have occurred
3.Battery Package: Waterproof and dustproof battery box, portable lightweight, and multiple interfaces
4.Integration: Reliable mechanical connection, multi thermal management methods, different test verification
5.We focus on producing lithium battery cell and packs assembly
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: How can I get the sample to check your quality?
A1: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Q2: What can I get the price?
A2: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q3: What is your term of delivery?
A3: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q4: Are your a factory or trading company?
A4: We are a manufacturer, our own factory has 3 production bases around 120,000 square meters, with advanced automatic production lines.
Q5: Can I order the battery which can be put into my own design products?
A5: Of course, you can get your own battery with the voltage, capacity, dimensions which is the most suitable for your own design.
Q6: Do you have any MOQ limits?
A6: Yes, we usually have MOQ for the mass production, it depends on the different voltage and capacity, 1 ~ 10 pcs sample orders are available.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery backup system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












