Features
Rechargeable 48V 25ah use lifepo4 battery 18650
1. Using the technology of LiFePO4(lithium iron phosphate) cell, superior safety, 3,500+ cycles, 100%DOD, under normal conditions。
2.3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
3. Powertex deep-cycle batteries can prevent themselves from over-charging, over-discharging and more.
4. Environmentally friendly.
Parameters
| Battery item | Rechargeable 48V 25ah use lifepo4 battery 18650 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4825A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 25AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Working Voltage Range | 30.0V~54.75V |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 15A(-20~+55℃) |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Adjustable |
| IP Level | IP65 |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | YES |
| Guaranty | 3 Years |
| Self-Discharge/Monthly | <2% |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
2. MANLY has a total span of 120,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
3. Samples orders can be supplied at any time.
4. We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How can you guarantee your quality?
A: Firstly, we will send you a sample to confirm everything first, but free samples are usually not for you at the beginning, hope you can understand.
We will make the mass order exactly the same with the confirmed samples as your request.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Can I get a lower price if I order large quantities
A: Of course, cheaper price with bulk orders.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 battery 18650, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












