Features
Rechargeable 48V lifepo4 cells 100ah
1. Lightweight and higher energy density than any rechargeable battery.
2. Deep cycle batteries self-discharge rate per month is between 1-3% compared to lead-acid batteries which are about 30%.
3. Standby and Auto-start modes to increase battery life.
4. More economical than AGM/Gel batteries.
Parameters
| Battery item | Rechargeable 48V lifepo4 cells 100ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Working Voltage Range | 30.0V~54.75V |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A(-20~+55℃) |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| IP Level | IP65 |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | YES |
| Shell | ABS/Other |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
2. MANLY Lithium Batteries are made with prismatic LiFePO4 cells, Fire retardant ABS plastic cases and contain no corrosive liquid making them extremely safe to use.
3. MANLY Lithium Batteries have been setting the benchmark for lithium deep-cycle technology for many years.
4. The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What are the application for the lifepo4 12V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system and others where lead-acid is used.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 cells 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












