Product Information
The nominal lifepo4 nominal voltage is 3.2V, the final charge voltage is 3.6V, and the final discharge voltage is 2.0V. Due to the different quality and process of positive and negative materials and electrolyte materials used by various manufacturers, there will be some differences in their performance. The capacity of lithium iron phosphate power lithium-ion batteries is quite different, and can be divided into three categories: small tenths to a few milliamp hours, medium tens of milliamp hours, and large hundreds of milliamp hours. There are also some differences in the same parameters of different types of batteries.
Features
lifepo4 nominal voltage 48v30ah
1. Safest lithium chemistry with high energy.
2.4 in series with this battery.
3. Drop-in replacements (plug and play).
4. Can be charged using most standard lead-acid charges.
Parameters
| Battery item | lifepo4 nominal voltage 48v30ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4830A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Minimum Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 30A(-20~+55℃) |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| Temperature protection | 65℃±5℃ |
| BMS | YES |
| Charge Method | CC/CV |
| Housing | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Advanced and reliable.
2. More than 12 years of experience in producing lithium battery products.
3. We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements.
4. With high quality and suitable performance.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Is there any tracking Number for my item?
A1: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once the goods have been shipped.
Q2: Is the product the same as photos?
A2: Yes, all photos are real.
Q3: How do you ship the LiFePo4 battery packs?
A3: For sample orders or small battery packs, will be shipped by expresses like FedEx, UPS, TNT, or special lines, If the whole parcel is over 100KG, will be shipped by air or by sea, sea shipping is cheaper.
Q4: Can you provide OEM and ODM services?
A4: Yes,welcome to place OEM/ODM orders and visit our factory to guide the work.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 nominal voltage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












