Features:
Battery 48V 100Ah
1.Maintenance-free operation;
2.The long service life of 10~15 years;
3.Inbuilt BMS multiple security protection;
4.High-quality lithium iron phosphate batteries, safe and reliable;
5.More rechargeable time, longer lifetime, economic and environmental protection.
Parameters:
| Battery item | Battery 48V 100Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | ≤40V |
| Continuous charge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 2000cycle (100%DOD) |
| Dimension | Can be customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| Storage over 12 months | 25 ℃ |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 36 months |
| BMS system | Built-in BMS |
| BMS Balance Type | Active Auto-Balancing |
| Housing materials | ABS/Meatl/Customized |
| Communication method | RS485 / 232 |
| Waterproof level | IP55 |
| Certificate | IEC/CE/UL |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Made with craftsmanship, quality assurance
2.Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters
3.Complete automatic production equipment
4.Daily production capacity of 3,000 battery packs
5.Strict quality control, 15 inspection procedures

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Does your battery pack include BMS? Can we use it for a car?
A: Yes, our battery pack include BMS, you can use it for low-speed car only or aux. power for a standard car. Do not use it for standard cars directly, that will need more complex design BMS for the pack.
Q: Can you provide OEM and ODM services?
A: Yes, We are a professional lithium battery manufacture with 3 production bases, which produce all kinds of high-quality lithium batteries as customers' requirements and designs, welcome to place OEM/ODM orders and visit our factory to guide the work
Q: What kind of cells used on this electric bicycle battery?
A: Different capacity with different cells, we make the battery with original A grade Samsung,Panasonic,Sanyo,LG and high quality domestic cells,all can be customized as your requests.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
More Products

Remark: Our products are customized, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery 48v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












