Features:
Battery Lithium 51.2V 100Ah
1.Internal cell balancing
2.Can be connected in series to 51.2V
3.Can be connected in parallel up to 4 batteries
4.Drop-in replacement for lead-acid batteries (plug and play)
Parameters:
| Battery item | Battery Lithium 51.2V 100Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | ≤40V |
| Continuous charge Current | 60A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 2000cycle (100%DOD) |
| Dimension | Can be customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Built-in BMS |
| BMS Balance Type | Active Auto-Balancing |
| Housing materials | ABS/Meatl/Customized |
| Communication method | RS485 / 232 |
| Waterproof level | IP55 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Over 12 years of experience in the R&D, manufacture and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries.
2.LiFePO4 battery has 3500-8000 deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help you save money without multiple purchases.
3.The great stability in high temperature was remarkable.
4.Equiped with first-rate BMS, the battery went well in the short-circuit test, discharge test and the charge test as well.

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Samples are available?
A: We are honored to offer you samples for testing.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: How do | track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
More Products

Remark: Our products are customized, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lithium 51.2v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












