Features:
LiFePO4 Battery 100Ah 48V
1.Wider temperature range:-20℃~60℃
2.Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels
3.70% lighter than lead acid batteries
4.Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Parameters:
| Battery item | LiFePO4 Battery 100Ah 48V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge cut-off volt | ≤37.5V |
| MAX Charge Current | 50A |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A or Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Charge Temperature | 0℃ to 45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20℃ to 60℃ |
| Storage Temperature | 0℃ to 45℃ |
| Charge Method | CC/CV |
| Housing materials | Black ABS Case |
| Terminal size | M6/M8 optional |
| Dimension | Customized |
| OEM/ODM | Acceptable |
| Water Dust Resistance | IP65 or Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.OEM/ODM Flexible Customizable.
2.12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements.
3.Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC.
4.66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What about the lead time?
A: If it has in the stock, samples need 3~5 days, if not, samples need 20~25working days; mass production will be around 10 ~ 15 working days, it depends on the battery is a normal one or a custom one.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: How to place an order?
A: Firstly, let me know your detailed requirements and applications. Secondly, we will quote it according to your requirements or our suggestions. Thirdly, the customer confirms the samples and place a deposit for formal order. Fourthly, we according to your quantity arrange the production schedule.
Q: How about the warranty?
A: We usually provide 3 years warranty.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 battery 100ah 48v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












