Features
LiFePO4 Battery 51.2V 50Ah 48v battery pack with RS485 232 CAN
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Drop in replacements (plug and play)
Customize Service:MANLY's battery voltage, capacity, current, size, etc all can be customized to meet specific application.
Parameters
| Brand | Manly |
| Product name | LiFePO4 Battery 51.2V 50Ah 48v battery pack with RS485 232 CAN |
| Voltage | 51.2V/16S |
| Standard Capacity | 50Ah |
| Recharge cycle | Over 3500 cycles@0.2C |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-discharge | Less than 2% / Month (25℃) |
| Recommend Charging current | 0.2C~1C |
| Peak discharging current | 3C(<3s) |
| Continous discharging current | 1C |
| Discharing Cut-off Voltage | 32.0 V/2.0V single cell |
| Housing | ABS |
| Output Connector | M6 |
| Warranty | 3 Years |
| Lifespan | More than 10 years |
| OEM/ODM | Welcome |
Waterproof Level | IP65 |
| Control | BMS integrated |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Customized bracket and core, protection plate assembly, strong and fall-proof more secure.
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
Professional technical team: 12 years of experience in the lithium battery industry technical team, strive for excellence
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Hot Tags: lifepo4 battery 51.2v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











