Features
Rechargeable Battery 51.2V 100Ah 48v batteries A grade Lifepo4 Battery
Long Cycle Life:MANLY's lithium batteries provide up to 10 times longer life than lead-acid batteries, and they still provide 80% of rated capacity after 2,000 cycles.
No memory effect and rechargeable. the battery pack life is longer.
Voltage and current can be displayed.
Charging indicator shows charging process directly, which facilitates users to manage the current of the battery.
Parameters
| Brand | Manly |
| Product name | Rechargeable Battery 51.2V 100Ah 48v batteries A grade Lifepo4 Battery |
| Voltage | 51.2V/16S |
| Standard Capacity | 100Ah |
| Recharge cycle | Over 3500 cycles@0.2C |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-discharge | < 2% / Month (25℃) |
| Recommend Charging current | 0.2C~1C |
| Peak discharging current | 3C(<3s) |
| Continous discharging current | 1C |
| Discharing Cut-off Voltage | 32.0 V/2.0V single cell |
| Shell | Lead Acid Battery Casing |
| Output DC port | M6 |
| Warranty | 3 Years |
| Lifespan | More than 10 years |
| OEM/ODM | Welcome |
Waterproof Level | IP65 |
| Control | BMS bulit in |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection
Automatic battery grouping and matching: computer calculations throughout the process, stronger endurance, highly precise and standardized assembly, one-time screening of voltage and internal resistance, high consistency, and uniform discharge
Professional: Professional manufacturer of lithium iron phosphate batteries and battery packs
PROFESSIONAL SERVICE
Excellent management team, professional technical personnel
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: What is the lead time for mass production?
A: It depends on the actual situation: If with stock, the lead time will be 10~15days. If without stock, that will depend on your order quantity, usually within 15-25 days.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Hot Tags: rechargeable battery 51.2v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












