Features
LiFePO4 Deep Cycle 48V 100Ah Battery
70% lighter than lead-acid batteries
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Parameters
| Battery item | LiFePO4 Deep Cycle 48V 100Ah Battery |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36months |
| Shell material | ABS/Metal/PVC |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Response time <2 hours
2. Quality complies with international standard CE, CB, ROHS certificates
3. Various battery model sizes are available, Customized sizes welcome
4. Offer the battery solution for customized application
5.Automation & hand-made Integrated production together
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Do you have any MOQ limit?
A. Yes, we have MOQ for mass production, it depends on the different part numbers. 1~10pcs sample order is available. Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
Q2. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A. It usually takes 5-7 days to arrive. Airline and sea shipping is also optional.
Q3. Is it OK to print my logo on the product?
A. Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q4.Which certificates do you have?
A:We have CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS ...etc.
Q5.How about a warranty?
A:3 year warranty.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 deep cycle 48v 100ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












