Features
Lithium ion leisure battery 48v LiFePO4 Battery pack for electric vehicles
More light-weight & Clean energy
3X faster charging time
Low-temperature cut-off protection
Parameters
| Lithium ion leisure battery 48v LiFePO4 Battery pack for electric vehicles | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP48V15M |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 48V |
| Rated Capacity | 15Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 720Wh |
| Cycle Life@0.2C | >3500 Cycles |
| Monthly Self-Discharge | <2% |
| Design Life | Up to 10 Years |
| Guaranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 54.75V |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommend Charge Current | 0.2C |
Max Charge Current | 1C |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 1C |
| Pulse Discharing Current | 2C(<3s) |
| End of Voltage | 30V |
| Structure | |
| Connector Type | Adjustable |
| Enclosure IP Rate | IP65 |
| Enclosure | Metal |
| Enclosure Dimenison(L*W*H) | Adjustable |
AC&DC Plugs:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 48V 15Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
MANLY has strict management and control for every progress in producing and 100% IQC/OQC
With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
With 12 years of domestic and international market experience serving famous brands
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Hot Tags: lithium ion leisure battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












