Features
Lithium 50Ah 48V Battery
Lithium iron phosphate high-quality core
Long-lasting range and large capacity
High energy density cycle life
High continuous discharge efficiency
Safe and environmental protection without pollution
Parameters
| Battery item | Lithium 50Ah 48V Battery |
| Brand name | MANLY/Customize |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 45A |
| Discharge Peak Current | 60A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Customize |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS/PVC |
| Weight | Customize |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Complete automatic production equipment
2.Daily production capacity of 3,000 battery packs
3.Strict quality control, 15 inspection procedures
4. Authoritative review, our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance
5. Safety and efficiency is the absolute principle
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can I have samples to test? And what is the lead time for sample orders?
A:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. and buyer pays for sample cost and shipping cost.
Q2: Do you provide after-sales service?
A: Yes, the warranty is 3 years, if any quality problems on our side in this period, we can send a new one as a replacement.
Q3 What is your company's advantage?
A: With 12 + years of manufacturing experience and an innovative design team, many trendy products will be provided every now and then.
Q4. What certification can you provide for the battery?
A: Since the battery is a customized product, the certificate cannot be used for general purpose and needs to be applied separately; You can list the required certification. We have special colleagues to assist you in applying for it together.
Q5.Do you provide battery chargers?
A: Yes, we have a special charger for lithium batteries. If you still need a charger, please consult our customer service.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 50ah 48v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












