Features
48v lithium batteries for caravans Golf Carts, Electric Folklifts, electric vehicles
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more
Thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
Maintenance free
Parameters
48v lithium batteries for caravans Golf Carts, Electric Folklifts, electric vehicles | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP48V40M |
| Electrical Characteristics | |
| Voltage | 48V |
| Rated Capacity | 40Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1920Wh |
| Cycle Life@0.2C | >3500 Cycles |
| Monthly Self-Discharge | <2% |
| Design Life | >10 Years |
| Guaranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Charge Voltage | 54.75V |
| Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 8A~20A |
Max Charge Current | 40A |
| Standard Discharging | |
| Constant Working Current | 40A |
| Pulse Discharing Current | 80A(<3s) |
| End of Voltage | 30.0V |
| Structure | |
| Connector | Customized |
| IP Rate | IP65 |
| Enclosure Type | Metal/ABS |
| Dimenison | Customized |
AC&DC Plugs:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 48V 40Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date
Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Hot Tags: lithium batteries for caravans, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












