Features
Lithium 50Ah 51.2V Battery for Robot AGV
Very low Peukert’s losses (energy efficiency >96 %)
Very low self-discharge (<3 % per month)
Superior Safety: Lithium Iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact,overcharging or short circuit situation.
Parameters
| Brand | Manly |
| Product name | Lithium 50Ah 51.2V Battery for Robot AGV |
| Voltage | 51.2V |
| Standard Capacity | 50Ah |
| Life cycle | Over 3500 cycles@0.2C |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-discharge (25℃) | Less than 2% / Month |
| Recommend Charging current | 0.2C~1C |
| Max discharging current | 3C (Within 3 seconds) |
| Continous discharging current | 1C |
| Discharing Cut-off Voltage | 30.0 V/2.0V single cell |
| Housing | TBD |
| Output Connector | TBD |
| Warranty | 3 Years |
| Lifespan | More than 10 years |
| OEM/ODM | Acceptable |
Protection | IP65 |
| Control | Battery management system integrated |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world
We focus on producing lithium battery cell and packs assembly
Professional: Professional manufacturer of lithium iron phosphate batteries and battery packs
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Hot Tags: lithium 50ah 51.2v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












