Features
Lithium LiFePO4 48V 50Ah
1.Long lifespan over 10 years
2.Easy to use and install
3.Intelligent protection such as over-charge, over-discharge and over- temperature
4.Can be connected in series and parallel for large applications
5.Small and portable, more power
Parameters
| Battery item | Lithium LiFePO4 48V 50Ah |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 40A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 36months |
| Shell material | ABS/Metal/PVC |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.More than 12 years of lithium battery production and export experience,
2.ODM OEM is acceptable
3.All consider with customers target price and MOQ, ship with their specified quality, to solve customer purchase problem, we are all online 24 hours for all customers.
4.Manlylithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, PSE, ISO9001etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How can we do the payment?
A: You can pay us by T/T, Western Union, Money Gram, Paypal.
Q: How long for the warranty?
A: Three-year warranty can be assured after delivery, but human-damaged except, for problem batteries, we can provide repair or replacement service
Q: How to confirm the high quality of the product you sent me?
A: MANLY's batteries are all A-grade, No matter how many quantities you order, we will test each product before delivery.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Of course, please kindly inform us formally before our production and confirm your own design firstly based on the sample.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium lifepo4 48v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












