Features
Solar Powerwall 10kwh
1.Built in over charge and over discharge protection
2.Low self-discharge
3.Excellent safety performance, no explosion, no fire;
4.Good storage characteristics
5.Good high or cold temp performance
Specification:
| Battery item | Solar Powerwall 10kwh |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP48300A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 300AH |
| Charge Cut-off Voltage | 59.4V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.8V |
| Continuous charge Current | 150A |
| Discharge Peak Current | 300A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 3500 cycles, DOD 80% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45℃ (32F to 131F) @60±25% Relative Humidity |
| Discharge Temperature Range | -20℃ to 60℃ (-4F to 140F) @60±25% Relative Humidity |
| BMS Protection | Overcharge, over-discharge, overcurrent, short circuit, etc. |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by the customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.With more than 10 years of experience in battery pack R&D and manufacturing.
2.MANLY promise 3 years warranty, longer can be negotiated.
3.Honest management, win the trust of our customers.
4.Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: solar powerwall, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











