Features
6v golf cart battery 9ah for Electronic scale/sprayer/toy car/Electric fan
BMS (Battery Management System) built into the case: maximizes battery life AND secures battery life
Constant power throughout discharge (low internal resistance)
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety,thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions.
Parameters
6v golf cart battery 9ah for Electronic scale/sprayer/toy car/Electric fan | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V9A |
| Basic Parameter | |
| Rated Voltage | 6V |
| Rated Capacity | 9Ah |
| Energy | 54Wh |
| Cycle Life | >3500 times |
| Self Discharge | < 2%/per month |
| Charge Data | |
| Way of Charge | CC/CV |
| Charging Current | 1.8A~9A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 9A |
| Max Pulse discharging current | 27A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Housing | ABS/PVC/TBD |
| Size (L*W*H) | TBD |
| DC Connector | M6/TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications
Provides up to 3500 cycles @ 80% DoD , lowering the total cost of ownership compared to deep cycle lead acid batteries, AND after the 2000 cycles, Drypower Lithium batteries still provide 80% of the original rated capacity!
Extreme heat tolerance
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is this battery compatible with my own batteries?
A: Hello, we do not recommend connecting batteries of different brands since the BMS is different from the battery to the battery.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Hot Tags: 6v golf cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











