Features
LiFePO4 6v rv battery for boondocking led solar street light
Safer than traditional lithium ion batteries, hermetically sealed
Maintains higher voltage during discharge than lead acid
High energy density, low internal resistance
Parameters
LiFePO4 6v rv battery for boondocking led solar street light | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V9A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 6V |
| Standard Capacity | 9Ah |
| Cycle Life | More than 3500 times |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Design Life | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/9A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/9A |
| Max discharging current | 2C(<3s)/18A |
| Mechanical Data | |
| Housing | Plastic casing/TBD |
| Dimension(L*W*H) | TBD |
| DC Connector | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
Manufacture
We have our own factory with 3 production bases.
All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
Provide you “customized products” along with the best factory price.
Customers' Feedback
Our R&D team has tested your all battery one by one, they are satisfied with the performance of the sample. All the test results are complying with the specification. We have highly appreciated it.
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: Samples are available?
A: We are honored to offer you samples for testing.
Q: What about the lead time?
A: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders, would be about 20-25days.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Hot Tags: 6v rv battery for boondocking, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











