Features
Factory UPS golf cart batteries 6 volt
Lightweight and portable
Wider operation temperature range:-20°C-60°C
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
Factory UPS golf cart batteries 6 volt | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V4.5A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 6V |
| Standard Capacity | 4.5Ah |
| Cycle Life | More than 3500 times |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Design Life | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/4.5A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/4.5A |
| Max discharging current | 3C(<3s)/13.5A |
| Mechanical Data | |
| Housing | White Plastic casing |
| Dimension(L*W*H) | Adjustable |
| DC Connector | Adjustable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 2hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us (info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Hot Tags: golf cart batteries 6 volt, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












