Features
LiFePO4 6 volt lithium ion battery for rv solar spot light garden lights
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Monitoring of cell and PCB temperature, current, voltage, cell balancing, etc.
Battery Management System (BMS) is incorporated against abuse.
Parameters
LiFePO4 6 volt lithium ion battery for rv solar spot light garden lights | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V9A |
| Function Parameter | |
| Typical Voltage | 6V |
| Typical Capacity (amp hours) | 9Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 54Wh |
| Lifespan | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommened Charger Current | 1.8A |
| Max. Charge Current | 9A |
| Cut-off Voltage | 7.3V |
| Discharge Data | |
| Constant Discharge Current | 9A |
| Max. discharge current | 27A(<3s) |
| Voltage | 4V~7.3V |
| Mechanical Data | |
| Gross Weight (kg) | About 0.54 kg |
| Enclosure | White ABS |
| Battery Dimenison (L*W*H) | Adjustable |
| DC Plug | Customized |
| IP Protection | IP65 |
Smart BMS inside
Six functions
1. over charge protection
2. over discharge protection
3. over current protection
4. over temperature protection
5. short circuit protection
6. cell balance
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
The Customers Feedbacks


More Applications of 60V Lithium Battery

FAQ
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 6 volt lithium ion battery for rv, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











