Features
6v deep cycle rv battery for LED lawn light bollard light LED flood light
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and also four in parallel
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
CE, RoHS and UN38.3 certification
Parameters
6v deep cycle rv battery for LED lawn light bollard light LED flood light | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V6A |
| Function Parameter | |
| Typical Voltage | 6V |
| Typical Capacity (amp hours) | 6Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 36Wh |
| Lifespan | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Recommened Charger Current | 1.2A |
| Max. Charge Current | 6A |
| Cut-off Voltage | 7.3V |
| Discharge Data | |
| Constant Discharge Current | 6A |
| Max. discharge current | 13.5A(<3s) |
| Voltage | 4V~7.3V |
| Mechanical Data | |
| Gross Weight (kg) | About 0.36 kg |
| Enclosure | White ABS |
| Battery Dimenison (L*W*H) | Adjustable |
| DC Plug | Customized |
| IP Protection | IP65 |
Smart BMS inside
Six functions
1. over charge protection
2. over discharge protection
3. over current protection
4. over temperature protection
5. short circuit protection
6. cell balance
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
The Customers Feedbacks


More Applications of 60V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you have current sample in stock?
A: Usually we don't have, because different customers have different requests, even the voltage and capacity are the same, other parameters maybe different. But we could finish your sample quickly once order confirmed.
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 6v deep cycle rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












