Features
Replace Battery 6 volt deep cycle battery for rv
High temperature performance
Environmental friendly
Lighter weight smaller size
Parameters
Replace Battery 6 volt deep cycle battery for rv | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V4.5A |
| Basic Parameter | |
| Rated Voltage | 6V |
| Rated Capacity | 4.5Ah |
| Energy | 27Wh |
| Cycle Life | >3500 times |
| Self Discharge | < 2%/per month |
| Charge Data | |
| Way of Charge | CC/CV |
| Charging Current | 1.2A~4.5A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 4.5A |
| Max discharging current | 13.5A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Housing | White ABS |
| Size (L*W*H) | TBD |
| DC Connector | M6/TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Professional Technical Support
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification
Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Q: What certification do you have?
A: Most of the products are UL/CE,REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What are the advantages for LiFePO4 battery comparing to the lead acid?
A: Comparing to the lead acid battery, LiFePO4 battery has obvious advantages on cycle life, energy density, self-discharge and
weight, ect.
Hot Tags: 6 volt deep cycle battery for rv, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












