Features
18650 Emergency backup power 6 volt rv battery
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Safest lithium chemistry with high energy
All MANLY Lithium Batteries come with an industry leading full 3 Years Replacement
Parameters
18650 Emergency backup power 6 volt rv battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V9A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 6V |
| Capacity | 9Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 54Wh |
| Cycle Life | >3500 times |
| Self Discharge/Per Month | <2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 1.8A |
| Max Charing Current | 9A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 9A |
| Pulse discharge current | 27A (<3s) |
| Mechanical Data | |
Battery Housing![]() | ABS |
| Max Dimension | Flexible |
| Connector | Flexible |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
We have our own factory with 3 production bases.All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.Provide you “customized products” along with the best factory price.
Timely provide tracking information during the delivery.For any defectives, we provide free ones along with your next order.
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Is your product certification complete?
A: We have CE/FCC/ROHS/MSDS certificates for regular products, and we can apply for corresponding certificates for custom products according to customers' requirements.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 6 volt rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












