Features
LED street light lithium 6v golf cart battery
Low self-discharge, small internal resistance, safe and environmental protection, no memory effect.
Lithium iron phosphate core material with higher safety performance
Customizable industrial grade waterproof housing
Parameters
LED street light lithium 6v golf cart battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V4.5A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 6V |
| Capacity | 4.5ah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Design Life | About 10~15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/4.5A/TBD |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/4.5A/TBD |
| Max discharging current | 3C(<3s)/13.5A/TBD |
| Mechanical Data | |
| Battery Housing | TBD |
| Dimension | TBD |
| Battery DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Focus on Quality
There are 5 times inspections for each finished battery before the package
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
MANLY has a total span of 1,200,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 2hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us (info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Hot Tags: lithium 6v golf cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












