Features
18650 Battery Powered Waterproof Security Night 6 volt forklift battery
More than 3,500 cycles long life
1/3weight of lead acid, lighter weight, but heavier power
Low cost, high energy density
Parameters
18650 Battery Powered Waterproof Security Night 6 volt forklift battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V6A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 6V |
| Capacity | 6000mah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Design Life | More than 10 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/6A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/6A |
| Max discharging current | 3C(<3s)/18A |
| Mechanical Data | |
| Battery Housing | TBD |
| Dimension | TBD |
| Battery Connector | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Protection board
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
Certification advantage
Our products have passed GB_31241, trademark certification, and professional qualification certification for lithium batteries.
Technical advantages
Support customization of any voltage, capacity, power battery, including appearance, current, etc. can be changed according to the customer's application requirements, with professional engineers drawing and provide solutions
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: What are the advantages of the LiFePO4 battery compared to the SLA/VRLA/lead-acid?
A: For LiFePO4 battery, it has obvious advantages on longer cycle life, high energy density, low self-discharge, and lighter weight, etc.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Hot Tags: 6 volt forklift battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












