MANLY 100ah lithium iron phosphate solar battery
Features
1.Maintenance Free
Manufactured with thick absorbent glass mat (AGM) separators and advanced valve regulated technology,MANLY 100ah lithium iron phosphate solar battery save you from acid leakage and frequent maintenance
2.Excellent Discharge Performance
Proprietary quinary alloy plates and specially treated plate grids enable low internal resistance and high discharge currents of up to 10 times the battery rated capacity
3.Long Shelf Life
Made of high purity materials,MANLY 100ah lithium iron phosphate solar battery reduce the monthly self-discharge rate below 3% at 77°F, which is 5 times lower than their flooded counterparts
4.Wide Operation Temperature Range
Improved electrolyte formula ensures stable battery capacity and outstanding discharge performance at low temperatures below 32°F (0°C).
Parameters
| Battery item | MANLY 100ah lithium iron phosphate solar battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24200A |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Minimum Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.2V |
| Continuous Discharge Current | 150A(Could be customized) |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range |
20℃~65℃ |
| Storage Temperature |
-20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | RS485 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line.
2.≥3,500 cycles @100% DOD, offers up to 20 times longer and 5 times than a lead-acid battery, helping to minimize replacement cost and reduce the total cost of ownership.
3. Lithium battery production creates the record of the largest order in one-time orders in the industry!
4. We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Is Manly Battery a factory or trading company?
A1:We is a manufacturer, More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications.
Q2: Is it OK to print my logo on the product?
A2: Yes. We welcome OEM orders.
Q3: Does it come fully charged?
A3: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q4: What Case Material Manly Supply?
A4:If customers need it, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe to ensure the charge is safe and circle life of the battery.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 100ah lithium iron phosphate solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













