Features:
Travel Trailer Battery 12V 200Ah Lithium RV Battery
1. High performance traction* LiFePO4 100Ah lithium battery replaces a 200Ah lead battery
2. Safest lithium (LiFePO4) technology
3.Long service life
4. High discharge current
5. Light weight
6. Low automatic discharge
Specification:
| Battery item | Travel Trailer Battery 12V 200Ah Lithium RV Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12200A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous charge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 200A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 5,000 cycles, 0.2C |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range |
-20°C – 75°C |
| BMS Protection |
with overcharge, over discharge, short circuit protection |
| Weight | Customized |
| IP level | IP56 |
| Parallel /SeriesSupport | Yes |
| Certification | MSDS,UN38.3,CE,UL,CB,BIS,IEC |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. For Batteries LFP Prismatic cells , 5000+ cycles ,3- 5 Years Warranty , Support 4S4P , Group24 size ,12KG .
2. For services 24- hours after sales line , one step services , give you entile solutions for your solar system project .
3. For after sales Free mantenance , Free repair , Free replacement if can't repair during Warranty .
4. For customize needs we can customize for you , such Voltage , Capacity , discharge current etc.
5. For additional benefits For resellers we provide super price for you and policy, so pls contact us if interest !
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: Can you test each battery PRIOR to shipping?
A: MANLY Battery factory will test all the battery Voltage and Internal resistance capacity 100% before delivery.
Q: What about the lead time?
A: Samples in 20~25days, 10-15 days for the bulk order.
Q: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer a three-five year warranty to the Li-ion battery products.
Q: How to deal with the faulty?
A: Firstly, our batteries are produced in strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.
Secondly, during the guarantee period, we will send new batteries with new order for small quantity. For defective batch products, we will repair them and resend them to you or we can discuss the solution including re-call according to real situation.
Q:how can we guarantee quality?
A:Always a pre-production sample before mass production;Always final Inspection before shipment;
Q. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have 100% test before delivery
Q: I'm very sensible in price, i am a wholesaler of battery pack, if i sell your battery pack in my city , the profit is very low, can i get a cheaper price? and i can see your competitor sells more cheap then you.
A: It is highly suggest that you can have a comparision with our competitor. Indeed, there are also some supplier provide low price battery pack but using cheap material. Pls pay attention to the cycle life and the warranty, and we have anti vibration design and communication design. maybe you know the price of cylindrical cell is far cheap then prismatic cell.besides, we also provide cylindrical cell solution , pls contact us directly and we will tell you more. Most Importantly, we can give you a professional solution according to your local market? low profit? Don't worry about that, our engineer team will help you help you to solve it.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: trailer battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China














