Features
LiFePO4 20Ah 48 Volt Lithium Battery For Scooter
Original A lithium iron phosphate battery core
Imported Seiko PCMs/BMS
Stable quality and strong current
Can pass CE/IEC/UL and other international authority certification
The wider application which drop-in replacement for the Lead-Acid battery
Specifications
| Battery Name | LiFePO4 20Ah 48 Volt Lithium Battery For Scooter |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4820A |
| Type | LiFePO4/Lithium iron phosphate |
| Capacity | 20Ah |
| Voltage | 48V 16S |
| Dimension | Customized |
| Working temperature | -20℃ - 65 °C |
| Terminal | M6/M8/Anderson optional |
| Total energy | 1024Wh |
| Discharge current | 1A ~ 20A |
| Peak discharge current | 40A(≤3s) |
| Charging current | 10A |
| Cycle Life | 3,500+ times (Standard charging/discharge) |
| Lifetime | More than 10 years |
| Water Dust Resistance | IP65 |
Applications of 48 Volt Lithium Battery
Widely used in electric bicycle, electric motorcycle, electric tricycle, electric scooter, electric wheelchair, electric toys garden power tools, street lights, energy storage power, etc. We can customize the battery according to your needs. Voltage range from 3.7V to 96V battery capacity from 2000mAh to 200Ah

Why Choose MANLY Battery?
1. Original lithium battery R&D and production
2. High professional efficiency, huge service team
3. Quick response to any inquiry within 12 hours
4. Strict quality control, 15 inspection procedures
5. All products can pass UN, UL, CE, KC, FCO, and other safety certifications
A Part of MANLY Battery Factory Overview



The Customers Feedback

FAQ
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Can I have a 20Ah 48 volt lithium battery sample order?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Hot Tags: 48 volt lithium battery for scooter, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












