Features
Lithium 20Ah 60 Volt Electric Scooter Battery
High Discharge rates
Safest lithium chemistry with high energy
Drop-in replacements (plug and play)
Environment-friendly
Wider operation temperature range
Standby and Auto-start modes to increase battery life
Parameters
| Item | Lithium 20Ah 60 Volt Electric Scooter Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP6020 |
| Nominal capacity | 20Ah |
| Nominal voltage | 60V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 47.5V |
| Full charge voltage | 69.35V |
| Max. charge current | 10A |
| Standard discharge current | 10A |
| Max continuous current | 20A |
| Peak current | 40A(≤3S) |
| Cycle life | 3,500+ cycle |
| Terminal type | M6/M8/Andreson/Customized |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Waterproof | IP65 |
| Operating temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty time | 3+ Years |
Applications of LiFePO4 Batteries

Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years experience in producing battery products for various application
2. Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
3. We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
4. Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
5. MANLY Battery factory



6. Customers feedbacks

Advantages of the LiFePO4 Batteries
1. Super longevity. Its cycle is over 3,500 times which is 7-8 times of SLA
2. Intelligent BMS protection escort your safety
3. No pollution. Our battery is absolutely green product, while LiCoO2 and SLA cause serious pollution to the environment
4. Support discharge to 100% of the rated capacity
FAQ
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us ( info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Lead time?
A: One week for battery cells
15 ~ 20 days for battery packs
30 ~ 45 days for battery systems
To be negotiated for other products
To be negotiated for a special situation
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3+ years warranty.
Hot Tags: 60 volt electric scooter battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












