Features
36V Lithium Scooter Battery
1. Longer life compared to Lead-Acid battery
2. Eco-friendly, no pollution
3. Up to 70% weight savings
4. Portable handle, easy to install and remove
5. No fire, no explosions
Parameters
| Item | 36V Lithium Scooter Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP3624 |
| Nominal Capacity | 24Ah |
| Nominal voltage | 36V |
| Max charge voltage | 42V |
Discharge cut off voltage | 27.5V |
| Continuous Discharge Current | 10A(adjustable) |
| Cycle Life | 3,500+ cycles |
| Weight | Customized |
| Dimension | Customized |
| Charging Temperature | 0~45℃ |
Discharging Temperature | -20 ~ 60℃ |
| Operation Temp | ≤1 month: 45~60℃ |
≤3 months: 25~45℃ | |
| ≤12 months: -20~25℃ | |
| ≤60%RH Recharge every 6 months | |
| Communication Protocol | Independent choice (RS485/RS232/CANBus) |
Applications

Why Choose MANLY?
1. 2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
2. We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
3. 100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
4. We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
5. Factory Overview







FAQ
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: What is the lead time for mass production?
A: It depends on the actual situation: If with stock, the lead time will be 10~15days. If without stock, that will depend on your order quantity, usually within 15-25 days.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What are your company's strengths?
A: We are the manufacturer with our own factory (3 production bases), has very rich experience in custom types of different voltage and capacity lithium batteries 12 V / 24 V/ 48 V / 72V RV batteries, electric forklifts batteries, golf carts batteries, automatic guidance vehicle batteries, lead-acid battery replacement, lithium Battery for Caravan, solar energy home energy storage battery, can provide you with the most professional technical support.
Hot Tags: 36v lithium scooter battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












