Features
36V 10S2P Battery for Electric Scooter
Lightweight, small size
Super high capacity
Lower self-discharge
High energy density
Pollution-free
No memory effect
Excellent life span
Parameters
| Item Name | 36V 10S2P Battery for Electric Scooter |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP3612 |
| Nominal Capacity | 12Ah |
| Nominal Voltage | 36V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 30V |
| MAX. Charging Voltage | 43.8V |
| Max. Charging Current | 6A |
| Standard Discharging Current | 6A |
| Max Continuous Discharge Current | 12A |
| Peak Current | 24A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ times |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight (KG) | Customized |
| Waterproof Level | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty Time | 3+ Years |
Applications of LiFePO4 Battery

Why Choose MANLY Battery?
1. Production System
2. Production Quality
3. OEM/ODM Flexible Customizable
4. Continuous Innovations
5. MANLY battery factory



6. Customers feedbacks

Why Lithium iron Battery Technology?
1. Safety, Environment Friendly, Pollution - Free
2. Lighter than the same size Lead-acid battery
3. Longer cycle life
4. Larger operating temperature range
FAQ
Q: How to place an order?
A: Firstly, let me know your detailed requirements and applications. Secondly, we will quote it according to your requirements or our suggestions. Thirdly, the customer confirms the samples and place a deposit for formal order. Fourthly, we according to your quantity arrange the production schedule.
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Hot Tags: 36v 10s2p battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












