Features
E Rickshaw Lithium Battery 48 Volt 40Ah
Pollution-free
Longer cycle life
No memory effect
Ultra-lightweight
Extremely quick recharge
3X faster charging time
Low-temperature charging protection
Parameters
| Item | E Rickshaw Lithium Battery 48 Volt 40Ah |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP4840 |
| Nominal capacity | 40Ah |
| Nominal voltage | 48V/15S |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 37.5V |
| Full charge voltage | 54.75V |
| Max. charge current | 20A |
| Standard discharge current | 20A |
| Max continuous current | 40A |
| Peak current | 80A(≤3S) |
| Cycle life | 3,500+ cycle |
| Terminal type | M6/M8/Andreson/Customized |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Waterproof | IP65 |
| Operating temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty time | 3+ Years |
Applications of LiFePO4 Batteries

Advantages of the LiFePO4 Batteries
1. High energy density lithium cells
2. 3,500+ longer charge and discharge cycles
3. Heat-resisting 60℃ and freezing -20℃
4. Super security design of intelligent BMS
5. Can be discharged to 100% of the rated capacity
Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2. The experience of cooperation with the big international customer
3. Provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
4. 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
5. MANLY Battery factory



6. Customers feedbacks

FAQ
Q: Where is your factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Hot Tags: e rickshaw lithium battery 48 volt, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












