Features
Deep Cycle Lithium 50Ah Golf Cart Batteries 48 Volt
With short-circuit production function, safe and reliable
Excellent performance when charging and discharging
Excellent deep cycle performance
Much lighter than Lead Acid and AGM Batteries
Ideal for extreme environments
ZERO maintenance fit and forget technology
Much safer than any other lithium ion technology
Parameters
| Item | Deep Cycle Lithium 50Ah Golf Cart Batteries 48 Volt |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850 |
| Nominal Capacity | 50Ah |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 40V |
| MAX. Charging Voltage | 58.4V |
| Max. Charging Current | 25A |
| Discharging Current | 25A |
| Max Continuous Current | 50A |
| Max Pulse Current | 100A(≤1S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs

Why Choose MANLY?
1. MANLY is a professional lithium batteries manufacturer with 3 production bases, NOT a trading company.
2. MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 8-10 years.
3. MANLY supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers
4. 7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
5. Factory Overview



6. Customers' Feedbacks


FAQ
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: How to place an order?
A: Firstly, let me know your detailed requirements and applications. Secondly, we will quote it according to your requirements or our suggestions. Thirdly, the customer confirms the samples and place a deposit for formal order. Fourthly, we according to your quantity arrange the production schedule.
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Hot Tags: lithium golf cart batteries 48 volt, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












