Features
LiFePO4 12V 84Ah Lithium Cart Batteries
1. Free of maintenance
2. Drop-in replacement for lead-acid batteries (plug and play)
3. 100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
4. Internal BMS that supports up to 4 batteries connected in parallel for increased amps, or series for increased voltage (51.2V MAX).
5. Can change the BMS settings (via Bluetooth App) to your custom application if needed
Parameters
| Item Name | LiFePO4 12V 84Ah Lithium Cart Batteries |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP1248 |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 84Ah |
| Energy | 1075.2Wh |
| Cycle Life | 3,500+ cycles standard charging/discharge |
| MAX. Charging Voltage | 14.4V ~ 14.6V |
| Charging mode | CC/CV |
| Charging Current | 16.8A |
| Max Charging Current | 42A |
| Discharging Current | 16.8A |
| Max Continuous Current | 84A |
| Max Pulse Current | 160A(≤3s) |
| Discharging cut-off Voltage | 10.0V |
| Charge Temperature | 0℃~+45℃ |
| Discharge Temperature | -20℃~ +60℃ |
| Storage Temperature | -10℃~+45℃ |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Dimension | Customized |
| Weight | Approx. 10.5kg |
| Terminal | Anderson/M8/M6/Optional |
Applications

Why Choose MANLY?
High quality, Competitive price, Fast Delivery.
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line.
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions.
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements.

FAQ
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Can you provide OEM and ODM services?
A: Yes, We are a professional lithium battery manufacture with 3 production bases, which produce all kinds of high-quality lithium batteries as customers' requirements and designs, welcome to place OEM/ODM orders and visit our factory to guide the work.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Hot Tags: lithium cart batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












