Features
Deep Cycle 30Ah 48V Golf Cart Batteries Lithium
Fully automatic built-in battery BMS protection system
Up to 70% lighter than lead
Higher voltage for continuous consistent power
No toxic lead or acid
No Lead, environment friendly
Depth of Discharge 100%
Parameters
| Item | Deep Cycle 30Ah 48V Golf Cart Batteries Lithium |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP4830 |
| Rated voltage | 51.2V |
| Capacity | 30Ah |
| Continuous discharge current | 30A (Max) / 6A (Standard) |
| Charge current | 30A (Max) / 6A (Standard) |
| End of discharge voltage | 40V |
| End of charge voltage | 58.4V |
| Size | 325x 255x 75mm/Customized |
| Weight | About 8.1KG |
| Charge temperature | 0~45℃ |
| Discharge temperature | -20~+60℃ |
| Storage temperature | -10~45℃ |
| Lifecycle | 3,500+ times |
| Waterproof level | IP65 |
| BMS protection | |
| Over-charge,over-discharge,over-current,short circuit / Other functions can be customized | |
Applications

Why Choos MANLY?
Original Quality & Quality Assurance
Perfect Certification & Worry-free Export
Experienced R&D Team & After Sales Guarantee
Low Battery Internal Resistance
Green Environmental Protection
OEM Customized
More Than 500 Patents
Customers Feedbacks on Our Batteries


FAQ
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Hot Tags: 48v golf cart batteries lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












