Features
LiFePO4 50Ah 36V Golf Cart Lithium Battery
Lithium iron phosphate cells, the battery pack can be cycled more than 3,500 times
Stable performance, working temperature -20~+60℃, strong compatibility, matching the size of the equipment used, easy installation
Self-developed BMS intelligent management system to monitor the use of the battery at all times, to protect the safety of the internal battery cells
Customized battery packs of different voltages, capacities, and sizes for different customer applications
Parameters
| Item | LiFePO4 50Ah 36V Golf Cart Lithium Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP3650 |
| Nominal Capacity | 50Ah |
| Nominal Voltage | 36V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 30V |
| MAX. Charging Voltage | 43.8V |
| Max. Charging Current | 25A |
| Discharging Current | 25A |
| Max Continuous Current | 50A |
| Max Pulse Current | 100A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs
Suitable for all kinds of light electric applications: golf car / tourist car / patrol car / electric car / electric boat / electric tools, etc.

MANLY's Advantages
1. Precise selection of materials: Strict control, advanced electronic chip
2. Focus on lithium battery
3. MANLY's Batteries service life can reach 8 ~ 10 years, large capacity, high performance, and long service life
4. Low pollution and high environmental protection: Raw materials are non-toxic and non-polluting
5. High safety: No fire and no explosion, even under the worst conditions
6. Factory Overview



7. Customers Feedbacks


Why choose a lithium iron phosphate (LiFePO4) battery?
| LiFePO4 battery | PK | lead-acid battery |
| More than 3,500 times (10-15 years) | Service life | 300~500(1 year~1.5 year) |
| Free charging and discharging, without any memory effect, long service life, long mileage | Charging and discharging characteristics | The battery has a memory effect and cannot be fully filled and discharged, so the service life is not long and the battery needs to be replaced frequently, and the mileage cannot reach the maximum power |
| Lithium iron phosphate through strict safety testing even in the most severe environment will not produce fire and explosion, safety performance is stable | Safety | Lead-acid batteries undergo strict safety tests and will not catch fire and explode even under the most severe conditions, so the safety performance is stable |
| Lightweight and small volume, only one half of the weight and volume of lead-acid | Weight Volume | Heavyweight and large size |
| High-temperature performance, extreme environments up to 75 ℃ | Temperature performance | Poor low-temperature performance, but high-temperature performance can reach up to 60 ℃ |
| Less pollution to the environment, no harmful heavy metal content | Hazards | Heavy metal pollution of lead is harmful to the environment and has great health risks to the human body |
| Lithium iron phosphate material is different from nickel drill manganese cathode material | Different main materials | It is a kind of electrode mainly made of lead and oxide |
| Sightseeing car, cleaning car, golf cart, cleaning car, electric forklift... | Different application areas | Transportation, telecommunication and electric power, stations and terminals |
Hot Tags: 36v golf cart lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












