Features
48V 150Ah Lithium Batteries for 48V Golf Cart
Built-in BMS protection for over-charge, over-discharge, over current, and over temperature
70% lighter than lead-acid batteries
Low self-discharge remains 97% capacity after the first 3 months
Robust design in an insulated and waterproof casing (IP65)
Longest warranty in the industry (3+ years)
Parameters
| Item | 48V 150Ah Lithium Batteries for 48V Golf Cart |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48150 |
| Nominal Capacity | 150Ah |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 40V |
| MAX. Charging Voltage | 58.4V |
| Max. Charging Current | 75A |
| Discharging Current | 30A |
| Max Continuous Current | 150A |
| Max Pulse Current | 200A(≤1S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs

Why Choose MANLY?
1. MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production and sales.
2. With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
3. Flexible customizing and manufacturing orders are accepted.
4. Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
5. Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
6. 3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service.
7. Factory Overview



6. Customers Feedbacks


FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q; Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Hot Tags: batteries for 48v golf cart, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












