Features
48V 100Ah Lithium Batteries for Golf Cart 48 Volt
New high performance sealed LiFePO4 cylindrical cell
Operating temperature in discharge : 0℃ ~ +60°C
Half the weight of traditional lead-acid batteries
Battery Management System (BMS) is incorporated against abuse
3 years commercial warranty as standard, extendable to 5 years
Parameters
| Item | 48V 100Ah Lithium Batteries for Golf Cart 48 Volt |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100 |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 40V |
| MAX. Charging Voltage | 58.4V |
| Max. Charging Current | 50A |
| Discharging Current | 20A |
| Max Continuous Current | 100A |
| Max Pulse Current | 200A(≤1S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs

Why Choose MANLY?
1. Quality: More than 12 years of experience in the battery industry, mature production, and technology process
2. Manufacture: We have our own factory with 3 production bases, provide you “customized products” along with the best factory price.
3. Cheapest Price: We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
4. Quality assurance: 3 years warranty, provide lifelong technical service support
7. Factory Overview



6. Customers' Feedbacks


FAQ
Q: What kind of certificates can be provided?
A: IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting on North America, Europe, markets.
Hot Tags: batteries for golf cart 48 volt, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












