Features
12V Lithium Golf Battery
1. Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100% DOD (Depth of Discharge), +25℃
2. Constant power throughout discharge (low internal resistance)
3. Wider temperature range from -20℃~ +65℃
4. Not hazardous, friendly both to the environment and not a health risk
5. The best choice for lead-acid battery replacement used as the golf cart battery
Specifications
| Item | 12V Lithium Golf Battery |
| Part No. | MLP12200 |
| Brand | MANLY |
| Type | Lithium Iron Phosphate |
| Voltage Nominal | 12.8V (Customized 3.2V 12V 24V 36V 48V) |
| Capacity Nominal | 200Ah |
| Max Discharge Current | 200A/Customized |
| Max Charge Current | 60A/Customized |
| Weight | 28.5KG |
| Dimension | 520*240*220/Customize |
| Communication | RS485/RS232/CANBUS/Optional |
| Protection Class | IP65 |
| Operation Cycle Life | Over 3,500 cycles |
| Operation Life | 10 ~ 15 years |
| Operation Temperature | -20℃ ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20℃ ~ +45℃ |
| Package | ABS/Metal/PVC/Customize |
ATTENTION:
We can design 12V LiFePO4 with the same VRLA case size to replace the SLA battery! Welcome to customize capacity, shell, dimension, current, technology, etc!
Voltage range: 3.2V, 12V, 24V, 36V, 48V, 51.2V, 72V...
Capacity range: 3Ah - 100Ah - 200Ah- 300Ah....
Applications

12V lithium golf cart battery is the new environmentally friendly backup power system that focuses on short-time and high-rate discharge scenarios. The environmentally friendly lithium battery configured with high-performance BMS has a wide range of performance and application advantages compared with conventional batteries.
Why Choose MANLY?
1. Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
2. Good Quality
CE, IOS 9001, TUV
3. Payment
Different payments from T/T, Western Union, Paypal, LC and etc
4. Cheapest Price
We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
5. Our Efficiency
Fast delivery service
FAQ
Q: I am a reseller, I would like to buy many pieces of your item, what is the wholesale price?
A: Hi, thanks for your inquiry, if you would like to buy a large quantity, please send an email info@manlybatteries.com to us, we will give you the best price, thanks!
Q: How do you ship the LiFePo4 battery packs?
A: For sample orders or small battery packs, will be shipped by express like FedEx, UPS, TNT, or special lines, If the whole parcel is over 100KG, will be shipped by air or by sea, sea shipping is cheaper. Please kindly you can tell your nearest airport or sea port name for us to check the best option for your delivery.
Q: Can we put different LiFePO4 battery pack in series by ourself?
A: Why not use the bigger voltage directly? We usually suggest do not make the batteries in series by yourself if you do not have experience, this will hurt the cycle life of the pack.
Q: Can we get a lithium golf battery sample for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Hot Tags: lithium golf battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












