Features
MANLY Lithium 18650 UPS 12V 12Ah Battery
High working voltage for single battery cells
High energy density
Low internal resistance
High Discharge rates
Easy to use and install
Charges 3 times faster than SLA batteries
Parameters
| Item | MANLY Lithium 18650 UPS 12V 12Ah Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP3618P |
| Nominal voltage | 36V |
| Nominal capacity | 18AH |
| Nominal energy | 648Wh |
| Charge limit voltage | 42V |
| Charging temperature | 0~+45°C |
| Discharge temperature | -20~+60°C |
| Battery Size | 422*115*41mm/Customized |
Applications of 36V 18Ah LiFePO4 Batteries
Use 18650/21700/32700 LiFePO4 cell to assemble the battery pack, widely used, compatible with a variety of brands of a variety of electric vehicle models, support custom capacity specifications shape of the battery pack if you need, please contact MANLY Battery at info@manlybatteries.com.

Why Choose MANLY Battery?
1. Lithium battery pack custom brand manufacturers a MANLY Battery has 12 years of lithium battery research and development work experience!
2. Safe and reliability are the guarantee of our production a technical service is the fundamental of customer cooperation!
3. MANLY Battery only do high-end A quality battery cells, battery pack quality assurance 3 to 5 years
4. The company all products 100% full inspection delivery!



6. Customers feedbacks


Scooter Battery Buying Guide
1. How much voltage is on the car?
Generally, the battery has written how much V (volts) how much A (amps), if not on the battery, look at the controller, it is also written.
2. How to measure the size?
Measure the length, width, and height of the battery, as accurate as possible, if you want to make a larger capacity battery, please measure the internal dimensions of the battery compartment length, width, and height
3. Buy how much capacity it is?
A represents the capacity, the greater the capacity the longer the range, it is generally recommended to use the same capacity of the original battery, if you need to increase the capacity, we must consider whether the battery compartment has enough space.
4. About the battery interface?
Please take a photo of the original battery interface to customer service, if there is no corresponding plug or line is not long enough, please cut the interface line, welded to the original battery interface can be used (does not affect the warranty).
FAQ
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: Can I have a 36V 18Ah LiFePO4 scooter battery sample order?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Hot Tags: lifepo4 scooter battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












