Features
12V Electric Wheelchair Battery Replacement
1. Consistent capacity volume
2. Low internal resistance
3. Longer storage time
4. Wide working temperature range from -20℃ ~ +60℃
5. Excellent high-current discharge performance
6. Longer cycle life more than 3,500 cycles.
7. OEM/ODM Customized orders welcomed
Specifications
| Item | 12V Electric Wheelchair Battery Replacement |
| Model Number | MLP1248 |
| Brand | MANLY |
| Cell Model | Prismatic/Cylinder/Optional |
| Chemistry | LiFePo4 |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 48Ah/Customize(10Ah,20Ah,30Ah......200Ah) |
| Max. Charge Current | 48A |
Max. Discharge Current | 48A |
Weigh | About 5.5kg |
| Dimension | 230(L)x139(W)x221(H)mm/Customized |
| Warranty | 3 Years |
| Cycle Life | 3,500+ Times |
Applications

Why Choose MANLY?
1. Adequate raw material reserves, relatively short delivery time
2. Over 12 years of experience in the lithium battery industry, with experienced R&D and technical teams to take on various custom battery projects
3. Strict incoming material and shipping inspection process to ensure extremely low defect rate
4. Fully automated cell production equipment and 12 battery pack assembly lines, with an average daily capacity of 1,200,200 cells and about 3,000 packs
5. High-cost performance, better quality at the same price
Lithium battery pack maintenance and warning
1. No need to deliberately ensure that every time you discharge the battery before charging.
2. Once in a while (recommended within 2 months), you can do a deep charge under the control of the protection circuit to correct the battery's power statistics, but this will not increase the actual capacity of your battery.
3. Long-term unused batteries should be placed in a cool place to reduce the speed of their own internal passivation reaction.
4. The protection circuit is also powerless to monitor the self-discharge of the battery, long-term unused battery, should be charged with the power of the battery in storage self-discharge too much to cause damage to the excessive discharge.
5. Do not disassemble and modify, not subject to gravity collision/extrusion.
6. Prohibit the use in wet and watery places.
7. Prohibit the use in high-temperature places
Hot Tags: electric wheelchair battery replacement, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












