Features
12V Power Wheelchair Batteries
1. Safety, environment, friendly, pollution-free
2. Over 3,500 charge/discharge cycles, compared 300 cycles of Lead Acid batteries
3. Fast charging & Low self-discharge
4. Average 70% lighter than the same size Lead Acid battery
5. Every battery come with a built-in battery protection system designed to protect and maintain the battery cells
6. Can be discharged to 100% of the rated capacity VS 70% Lead-acid batteries
Specifications
| Item | 12V Power Wheelchair Batteries |
| Part No. | MLP1242 |
| Brand | MANLY |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 42Ah |
| Charging Voltage | 14.6V |
| Terminal | M5/M6/M8/Optional |
| Operating temperature | -20℃ ~ +60℃ |
| Battery cell | Cylinder LiFePo4 |
| Waterproof Rating | IP65 |
| Size | 197*165*170mm |
| Weight | About 5.7kg |
Applications

Suitable for a wide range of applications, providing a stable life span
Perfect replacement for lead-acid batteries with longer life

Why Choose MANLY?
Modern standard workshop
Fully automatic production equipment
Daily production capacity of 1,200,000 cells and 3,000 battery packs
Strict quality control
Professional technical team
Prompt and on-time delivery
Pre-sales and after-sales service guarantee
Complete models, support customization
12V/24V/36V/48V/etc., supporting the supply of a variety of specifications

FAQ
Q: Where can I get the price of 12V power wheelchair batteries?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the quotation, please call us directly or email us so that we'll regard your inquiry quicker.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can ask for samples to check our quality.
Q: What about the lead time for mass production?
A: Honestly, it depends on your order quantity and the type of battery order you placed. We suggested that you can start the inquiry two months before the date you would like to get the products for your project.
Q: What are your terms of payment?
A: We accept T/T, L/C, Western union, PayPal and etc.
Hot Tags: power wheelchair batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












