Features
LiFePO4 12V 150Ah Golf Cart Battery
Deep cycle series LiFePO4 battery
High energy density
Good consistency, low self-discharge
Excellent deep cycle performance
Much lighter than Lead Acid and AGM Batteries
Parameters
| Item | LiFePO4 12V 150Ah Golf Cart Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP12150 |
| Nominal Capacity | 150Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 10V |
| MAX. Charging Voltage | 14.6V |
| Max. Charging Current | 75A |
| Discharging Current | 75A |
| Max Continuous Current | 150A |
| Max Pulse Current | 300A(≤1S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 battery packs

More Advantage of the LiFePO4 Batteries
1. The LiFePO4 battery is 2/3 lighter than a lead battery
2. Longer service life compared to lead-acid
3. Low maintenance batteries with stable chemistry
4. Very low self-discharge, so no trickle charge is necessary
5. Lithium Iron Phosphate technology is completely secure
Why Choose MANLY?
1. More than 10 years of experience in manufacturing lithium batteries
2. Competitive price with excellent quality
3. We are the originator, the price will be more affordable
4. Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
5. Factory Overview



6. Customers Feedbacks on MANLY's Batteries


FAQ
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Can I get a lower price if I order large quantities
A: Of course, cheaper price with bulk orders.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Hot Tags: 12 volt lithium golf cart battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












