Features
Electric Golf Push Cart Lithium Battery
Smart battery management system protection
3~5 times longer shelf life compared to SLA
Overvoltage and under-voltage protection
High-temperature resistance
No memory effect, low self-discharge rate
Much safer than any other lithium technology
Parameters
| Item | Electric Golf Push Cart Lithium Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2442 |
| Nominal Capacity | 42Ah |
| Nominal Voltage | 24V |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 20V |
| MAX. Charging Voltage | 29.2V |
| Max. Charging Current | 20A |
| Discharging Current | 20A |
| Max Continuous Current | 42A |
| Max Pulse Current | 84A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Weight | Customized |
| Waterproof | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of LifePO4 Batteries
LiFePO4 Battery is widely used in consumer electronics and industrial products such as notebook computers, power banks, digital cameras, movable lighting, communications equipment, electric bicycles, power tools, and other industry which used Lead Acid batteries.

Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2. Experienced team and professional engineers
3. Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
4. The strict quality inspection process
5. MANLY Battery factory overview



6. Customers' Feedbacks


FAQ
Q: How to place an order?
A: Firstly, let me know your detailed requirements and applications. Secondly, we will quote it according to your requirements or our suggestions. Thirdly, the customer confirms the samples and place a deposit for formal order. Fourthly, we according to your quantity arrange the production schedule.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Hot Tags: electric golf push cart lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












