Features
Deep Cycle LiFePO4 20Ah Lithium Golf Cart Batteries 36 Volt
Ultra-reliable Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) technology
Fast Charge and High Rate Discharge Power
Constant power throughout discharge (low internal resistance)
About 40% ~50% of the weight of a comparable lead-acid battery
Easy operation, play and plug, easy to install
Parameters
| Item Name | Deep Cycle LiFePO4 20Ah Lithium Golf Cart Batteries 36 Volt |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP3620 |
| Rated Voltage | 36V |
| Capacity | 20Ah |
| Peak Discharge Current | 40A |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Charge Current | 10A |
| Size | Customized |
| Dimension | Customized |
| Cycle Life | 3,500+ cycles standard charging/discharge |
| Charge Temperature | Charge Temperature |
| Discharge Temperature | -20℃~ +60℃ |
| Storage Temperature | -10℃~+45℃ |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Lifespan | 10 ~ 15 years |
| Waterproof | IP65 |
Applications of the LiFePo4 Battery

Why Choose MANLY?
Focus on the R&D, manufacture, and sales of energy storage batteries
Over 12 years of experience in the R&D, manufacture, and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries
Passed ISO 9001:2015 quality and BSCI system approval and our products have got the ROHS, CE, UL, IEC, UN38.3 certifications
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
FAQ
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: What voltage and capacity range do you have for the lead-acid replacement?
A: There are big range range from 3Ah to 250Ah capacity and 3.2V to 72V voltage. The popular module includes: 6V 6Ah, 6V 7Ah, 12V 6Ah, 12V 12Ah, 12V 18Ah,12V 24Ah, 12V 36Ah,12V 50Ah, 12V 60Ah, 12V 100Ah,12V 120Ah, 12V 150Ah, 12V 180Ah, 12V 200Ah.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C,Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Hot Tags: lithium golf cart batteries 36 volt, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












